
Pranje zuba kod beba
1. Sa pranjem zuba se započinje odmah po nicanju, a još bolje je brisati desne sa vlažnom gazom i prije nicanja, a poslije večernjeg obroka.
2. Najjednostavnije je detaljno očistiti sve površine zuba sa vlažnom gazom. Postoje i posebni rekviziti u obliku naprstka sa četkicom od silikona. Oni nemaju prednosti u odnosu na gazu, ali roditelji često ističu kako su zanimljivije bebicama. Iako nisu skupe, predstavljaju dodatni trošak, potrebno je da se često peru i menjaju poslije 2-3 nedjelje.
3. Bebicama se zubi čiste najmanje ujutru i uveče, ali je poželjno poslije svakog obroka sa ugljenim hidratima, a posebno noćnog obroka i dojenja.
4. Ne treba koristiti četkicu za detaljno pranje zuba prije 1,5 godine, ali je dobro da se bebica sa njom igra od prvih dana i povremeno unosi u usta.
5. Ukoliko nema znakova rizika, i promjena na zubima zubne paste se ne koriste prije 2 godine.
6. STROGO ZABRANJENO unositi u usta bebe bilo koji predmet (kašičicu, cuclu, četkicu) koji su radi probe svojim usnama dotakle druge osobe ( roditelji ili braća i sestre, bake i sl.). Ovo se često dešava i u jaslicama. Na taj način se mogu prenositi bakterije izazivači karijesa.
PRI SVAKOM ČIŠĆENJU ZUBA POTREBNO JE DOBRO OSMOTRITI SVE POVRŠINE DA SE NA VRIJEME PRIMIJETE PROMJENE KOJE UPOZORAVAJU NA RAZVOJ OBOLJENJA.
Najznačajnije promjene su:
- bijele ili sive mrlje, pukotine ili slični defekti koji nijesu ranije postojali- znaci pojave ranog karijesa.
- krvarenje iz desni - znak nedovoljno dobrog čišćenja zuba ako je lokalizovano ili infekcije ako je zastupljeno u svim dijelovima i javlja se pri najmanjem dodiru.