top of page

Nicanje mliječnih zuba

 

 

Popratne pojave kod izbijanja zuba

 

Mnoge roditelje je strah kada kod njihove djece krenu da izbijaju prvi zubi. Pored sreće što se njihovo dijete razvija, nicanje mliječnih zuba rijetko prolazi bez problema.
Ne prespavane noći i vriska djeteta mogu da iscrpe roditelje. Nesigurnost roditelja je često velika. Činjenica je da je nicanje zuba stvar prirode, međutim, zubi moraju probiti svoj put kroz vilicu i zubno meso, što za dojenčad nije uvijek prijatno.

 

Problemi prilikom nicanja zuba

 

Odprilike u petom ili šestom mjesecu javljaju se prvi mliječni zubi. Temperatura, probavni problemi ili prehlade se često pripisuju nicanju zuba.
Činjenica je, da mliječni zubi dolaze u vrijeme kada prirodna odbrana popušta, a imuni sistem se sve više opterećuje. Kihanje, kašalj i bolovi u ušima samo indirektno imaju veze sa nicanjem zuba.
Istina, jeste da su usta ulaz za želudac i da su usko vezana za probavu. Nicanjem zuba remeti se ravnoteža u probavi i time može doći do pojave proliva.
Pošto se zubi moraju probiti kroz vilicu i zubno meso normalna pojava je i povećana salivacija (lučenje pljuvačke). Usljed toga dolazi do nadražaja kože, pa se i pojava rumenih obraščića pripisuje tome.

 

Prva pomoć:


• masaža zubnog mesa : ako se meso pažljivo sa čistim prstom masira može dovesti do poboljšanja
• hlađenje : hladnoća može smanjiti bol, može se upotrijebiti ohlađena šargarepa ili kora hjeba
• žvakanje : lagano žvakanje može uzrokovati protivpritisak i time smanjiti bol (tokom nicanja djeca stalno traže nešto za žvakanje)

 

Ako kućno liječenje ne pomaže potrebno je posjetiti stomatologa koji će odlučiti da li upotrijebiti određena medikamentozna sredstva.

Tel:
069-189-617
e-mail:
dentalmedicabp@gmail.com
Ukažite nam povjerenje
  • Instagram
  • Wix Facebook page
  • Twitter Classic
  • Google+ App Icon
Nađite nas:
OŠ "Marko Miljanov" ul.3 Sandzačke, B.Polje, C.Gora.
bottom of page